Christine Urfe Bendt er keramisk billedkunstner. Temaet for den værkserie der nu er landet i Galleri Visby er poesi.
En klassiker som: ”Roser er røde, violer er blå; jordbær er søde, du ligeså" stod side om side med citater fra CV Jørgensens sang ”Amors sidste pil” i min egen poesibog fra 1980. Det er med afsæt i denne jeg har skabt en række værker - keramiske beholdere med tekster til eftertanke og minde … foreviget i ur-materiale.
At kaste med ler:
Jeg kaster prægede plader til lange bånd, som samles til ringe. Efterfølgende enten drejer eller kaster jeg en bund, som monteres. Jeg arbejder både med tekst og abstrakte mønstre. Når den prægede tekst kastes, kommer den til at fremstå flydende og drømmeagtig hvilket skaber bevægelse i objekterne. At kaste med ler, er en lettere kaotisk proces, hvor resultatet af de prægede mønstre aldrig bliver helt ens. Denne uforudsigelighed giver en god balance mellem det målrettede og kontrollerede arbejde (fra skitse til form) som jeg også praktiserer. De unikaværker som opstår af de kastede lerplader knytter sig til brugskunst-traditionen, med reference til den japanske Wabi-Sabi filosofi om håndens værk og skønheden i det uperfekte.
Her er et link til Christines hjemmeside
25. mar. - 11. maj. 2022
Ole Krongaard (keramik)
Elsebeth Sommer (billedkunst)
Michael West (knivmager)
5. aug. - 9. okt. 2022
HØSTUDSTILLING
Niels Huang (keramik)
Karin Lykke Groth (billedkunst)
14. okt. - 31. dec. 2022
EFTERÅRSUDSTILLING
Ane-Katrine von Bülow (keramik)
Tine Hind (billedkunst)
Har du lyst til at blive opdateret om vores særudstillinger, nye kunstnere og arrangementer? Så kan du tilmelde dig Galleri Visbys nyhedsbrev. Klik her for at finde tilmeldingsformularen.
Mårup Kirkevej 62, Lønstrup 9800 Hjørring
Alle dage kl. 10-17
© Copyright. All Rights Reserved.